مهندسی ذهن و قدرت درونی

بر اساس دوره‌ی «مهندسی ذهن»، گام‌هایی در سلامت روان و تعالی معنوی، توسط آقای عبدالوهاب فیروزی مشاور و روانشناس طراحی و اجرا شد و مورد توجه بسیاری از هموطنان محترم شرکت کننده در جلسات قرار گرفت.

«سفری به بهشت»
در جلسه اول با عنوان «سفری به بهشت»، به ساختار ذهن مثبت و منفی و اثرات آن در جسم و روان پرداخته شد و این‌که چگونه می‌توان در ذهن و جسم و محیط اجتماعی فضای مثبت یا منفی ایجاد کرد. به عبارت دیگر ذهن ما قابلیت تولید فضای مثبت (بهشت) و فضای منفی (جهنم) را دارد و کلیدهای اصلی تولید این جریان‌های ذهنی کدامند و چگونه می‌توان از فضای منفی به فضای مثبت سفر کرد. صرفه‌جویی در انرژی یعنی پرهیز از تولید اندیشه‌های منفی و تولید انرژی یعنی تاکید بر افکار و نگرش‌های مثبت. مهم‌ترین تاکید این است که انتخاب هر یک از این دو راه برای همگان امری کاملا انتخابی و اختیاری است و با انجام تمرین‌ها می‌توان بر ذهن مسلط شد.

«پالایش روح»
در جلسه دوم که با عنوان «پالایش روح» آغاز گردید، به نقش مهم احساسات در سلامتی روان پرداخته شد و این‌که احساسات منفی اگر پاکسازی و ابراز نگردند و به جریان انرژیایی بیرونی تبدیل نشوند، چه گرفتاری‌های جسمی و روانی پدید می‌آورند. احساسات بخش انرژیایی وجود هستند. احساس بد وجود ندارد، بلکه این رفتار منفی است که از احساسات ناخوشایند تغذیه می‌کند. احساسات ناخوشایند را می‌توان از افکار منفی جدا کرد. به عبارتی دیگر، احساسات ناخوشایند، مثل ترس و خشم و نفرت و نگرانی می‌توانند هم به فکر منفی متصل شوند و هم به فکر مثبت. اگر به افکار منفی وصل شود (که اغلب چنین است)، به سلامتی جسم و روح و ارتباطات ما آسیب می‌رساند و اگر به افکار مثبت وصل شوند، سبب پویایی روح و روان و پالایش درونی و رهایی و آزادی درونی می‌گردند. در این جلسه روش‌های کارآمد، این پدیده شگفت‌انگیز مورد بحث قرار گرفته است که چگونه منفی‌ها را به مثبت‌ها تبدیل کنیم، یعنی از احساس منفی به فکر و رفتار مثبت برسیم.

«آشتی با خود»
در سومین جلسه که با عنوان «آشتی با خود» آغاز شد، به بحث بسیار مهم «من واقعی» و «من آرمانی» پرداخته شد. فاصله‌ی میان آرزوها و واقعیت زندگی آدم‌ها سبب افسردگی و پرخاشگری می‌شود. چگونه می‌توان از «من واقعی» که اغلب مطلوب نیست به «من آرمانی» رسید. در این جلسه در معنای عشق واقعی (یعنی پذیرفتن واقعیت آن‌چنان که هست) و روزهای رسیدن به آرزوها سخن گفته شد و فرآیند تبدیل ضعف‌ها به توانایی‌ها، مورد تاکید قرار گرفت. شجاعت پذیرش واقعیت زندگی فعلی و پرهیز از ریاکاری و پنهانکاری و صداقت در ابراز و پذیرش واقعیت‌های موجود و روش‌های رفتن به سوی کمال، بدون آسیب رساندن به خدا و دیگران مورد توجه قرار گرفت، که مهم‌ترین پیامد در این روش‌ها، آزادی از احساس گناه منفی و سرزنش خود و دیگران و استفاده از انرژی ناکامی‌ها برای رسیدن به اهداف است.

 

«فرآیند جبران»
در جلسه‌ی چهارم که «فرآیند جبران» نامیده شد، به ارزش موانع و ناکامی‌ها تاکید گردید. شاید هم حق دارند ناکامی را دوست نداشته باشند و از رنج گریزان باشند، چون طبیعت ذهن، جسم ما چنین حکم می‌کنند. اما برای رسیدن به خلاقیت راهی جز پذیرش رنج ناشی از ناکامی‌ها و خطاها و ناملایمات نیست. در این جلسه به مکانیزم‌های خودکار ذهن برای شکست و موفقیت اشاره شد و این‌که چگونه ذهن اگر به مکانیزم شکست عادت کند، هم تلاشی‌ها را به شکست می‌رساند و نارضایتی درونی پدید می‌آورد و چگونه می‌توان ذهن را به گونه‌ای مدیریت کرد که مکانیزم موفقیت فعال شود. اگر مکانیزم موفقیت فعال‌تر شود، آن وقت هم خطاها و شکست‌ها و ناکامی‌ها خود به خود به سمت موفقیت بیشتر جریان می‌یابند. فقط می‌باید ذهن را به درستی مدیریت کرد.

«آرامش درونی در وجود الهی»
در جلسه‌ی پنجم و آخرین جلسه این دوره که با عنوان «آرامش درونی در وجود الهی» آغاز گردید، به ساختار اصلی و درونی شخصیت هر فرد و بخش‌های بیرونی و ظاهری آن پرداخته شد. هسته درونی و دو بخش ظاهری و بیرونی آن، یعنی بخش‌های مثبت و منفی زندگی و کارکردهای هر کدام مورد توجه قرار گرفت. روش‌های حضور در هسته درونی و آشنایی و بهره‌مندی از آرامش پایدار و اعتماد به نفس عمیق و رضایت درونی و احساس یکپارچگی در وجود خود و احساس ارتباطی درونی با جهان هستی و آدمیان و احساس حضور گرم خداوند در درون خود ارایه شد و این‌که چگونه می‌باید با بخش منفی زندگی و بخش مثبت آن برخورد کرد و چگونه این هر دو بخش را به هسته درونی متصل کنیم، تا به یکپارچگی وجود برویم.

 

از علاقه‌مند به این مباحث درخواست می‌شود که نظرات انتقادی و پیشنهادی و تجربه‌های خود را ارسال نمایند.

 

اضافه کردن نظر

محل درج نظر شما (مسئولیت مطالب ارسالی به عهده ارسال کننده آن است)


طراح ناصر عبدی